Kvašáky jsou oblíbené po celém světě a to nejen díky své chuti, ale také díky jejich blahodárným účinkům na organismus. Kvašené okurky jsou lépe stravitelné, než nakládané okurky a přispívají ke tvorbě zdravé střevní mikroflóry.
jsou bohaté na minerály a pomáhají zlepšovat obranyschopnost organismu a látkovou výměnu. Tím že vyrovnávají kyselost žaludku, jsou skvělým pomocníkem při léčbě kocoviny a dokonce pomáhají i při těhotenských nevolnostech. Některé zdroje tvrdí, že jsou dobré i na potenci.
Takže to skoro vypadá, kdo nekvasí okurky, ten okrádá svou rodinu!
Okurky jsem kupovala na tržnici a záměrně jsem vybírala větší a krásně zelené, zdravé kousky ve velikosti 6-9 cm.
Protože tomuto pokrmu u nás holduji jen já, dělám si je do malého kameninového "kvašáku" do kterého se vejde cca 1,5- 2 kg okurek a na toto množství je i přizpůsobený recept. Vy si je naložte do jakékoli skleněné (nejlépe tmavé) nebo kameninové nádoby, s širším hrdlem, aby jste mohli obsah zatížit.
Než jsem objevila ten pravý recept, který mi naprosto vyhovuje, zkusila jsem jich velkou spoustu a musím se přiznat, že ne vždy se povedly tak, že se daly pozřít.
Protože kvašení, které je hlavní částí procesu, je druh konzervace, platí i zde, že vše musí probíhat v co nejčistějším prostředí a za použití dobře očištěných pomůcek a ingrediencí.