čtvrtek 1. srpna 2013

Okurková sezona je tu! Udělejte si kvašáky

Nastala okurková sezóna a kde kdo zavařuje okurky nakládačky. Pokud máte mezi okurkami na zavaření nějaký ten větší kousek, odložte si je na výborné a v létě velmi osvěžující kvašáky, které jsou manou nejen pro tělo, ale i pro duši.


Kvašáky jsou oblíbené po celém světě a to nejen díky své chuti, ale také díky jejich blahodárným účinkům na organismus. Kvašené okurky jsou lépe stravitelné, než nakládané okurky a přispívají ke tvorbě zdravé střevní mikroflóry.
jsou bohaté na minerály a pomáhají zlepšovat obranyschopnost organismu a látkovou výměnu. Tím že vyrovnávají kyselost žaludku, jsou skvělým pomocníkem při léčbě kocoviny a dokonce pomáhají i při těhotenských nevolnostech. Některé zdroje tvrdí, že jsou dobré i na potenci.

Takže to skoro vypadá, kdo nekvasí okurky, ten okrádá svou rodinu!

Okurky jsem kupovala na tržnici  a záměrně jsem vybírala větší a krásně zelené, zdravé kousky ve velikosti 6-9 cm.
Protože tomuto pokrmu u nás holduji jen já, dělám si je do malého kameninového "kvašáku" do kterého se vejde cca 1,5- 2 kg okurek a na toto množství je i přizpůsobený recept. Vy si je naložte do jakékoli skleněné (nejlépe tmavé) nebo kameninové nádoby, s širším hrdlem, aby jste mohli obsah zatížit.


Než jsem objevila ten pravý recept, který mi naprosto vyhovuje, zkusila jsem jich velkou spoustu a musím se přiznat, že ne vždy se povedly tak, že se daly pozřít.
Protože kvašení, které je hlavní částí procesu, je druh konzervace, platí i zde, že vše musí probíhat v co nejčistějším prostředí a za použití dobře očištěných pomůcek a ingrediencí.

Zde je tedy můj nejoblíbenější (trošku pozměněný) recept podle Oded Schwartz.

Recept na kvašené okurky

2kg okurek nakládaček
10 neoloupaných stroužků česneku
20 semínek hořčice
4 květenství kopru se stonkem
4 čerstvé (sušené) chilli papričky
4 bobkové listy
4 vinné listy
sůl

Okurky minutu blanšírujte .

Omyté okurky vložte do vroucí vody a nechejte minutu vařit
Poté okurky přendejte do nádoby s ledem Na spodek nádoby vložte 2 vinné listy. Okurky, česnek, kopr, chilli a bobkové listy naskládejte do nádoby. Zalijte solným roztokem, který jste si připravili rozpuštěním soli ve vlažné vodě v poměru na 1 litr vody 3 lžíce soli.
Navrch položte zbylé 2 vinné listy a obsah nádoby zatěžte. Zakryjte utěrkou a nechte na stinném místě s pokud možno stálou teplotou okolo 23-25°C 1-2 týdny kvasit. Jakmile kvašení začne, nálev se zakalí.
Kvasný proces je u konce, pokud se nálev začne čistit. 

Mléčné kvašení je vlastně anaerobní (bez přítomnosti vzduchu) chemický proces, při němž bakterie vyrábějí z jednoduchých sacharidů (hlavně mono-, di- a oligosacharidů) kyselinu mléčnou.
Pokud vás zajímá kvašení ve větší míře, podívejte se na skvělý blog A dá se to zkvasit? kde o kvašení najdete spoustu užitečných a zajímavých informací.

Tipy:

- mimo uvedené ingredience můžete do kvašáku použít křen, křenové listy, višňové listy, koriandr, kořen mrkev, celer, petržel, cibuli
- okurky nechejte před blanšírováním několik hodin uležet v chladné vodě, nebudou pak hořké
- když se na povrchu objeví plíseň, ničemu to nevadí. Plíseň jednoduše odstraňte
- můžete podpořit kvašení příiáním kousku kváskového chleba
- nepoužívejte sůl s fluorem, jódem, či mořskou sůl. Lepší i použití nechlorované vody
- pokud nechcete aby na vás kvašák při konzumaci "vyprskl" po blanšírování ho propíchněte vidličkou
- v Rusku se kvašáky jí s chlebem s máslem a zapíjí se vodkou ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu moc ráda, když tady zanecháte váš komentář. Máte nějaký nápad, co by jste chtěli vyzkoušet, nebo potřebujete s něčím poradit? Sem s tím!